Çiğ Kaju Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Çiğ Kaju Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çiğ kaju, Çiğ kaju, kaju bitkisinin meyvesidir. Kavrulmamış ve işlenmemiş anlamı taşımaktadır ve oldukça faydalıdır. Çin kökenlidir ve şekli fasulye veya böbreği andırmaktadır. İnsanların severek tükettikleri çiğ kaju yüklü miktarda çinkoya sahiptir. Çinko vücutta en çok ihtiyaç duyulan değerler arasında yer almaktadır. Çiğ kaju kişide bağışıklık sistemini de güçlendirerek vücut sağlamlığına da fayda sağlamaktadır. Vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getiren çiğ kajunun besin değeri oldukça yüksektir. Kış aylarında gribe karşı özellikle koruyucu olması ile bilinmektedir. Çiğ kaju işlenmiş kajuya oranla çok daha faydalıdır. Her yaştan insanın çiğ kajuyu günde bir avuç tüketmesi vücut açısından çok büyük faydalar sağlayacaktır.

Çiğ kaju faydaları nelerdir?
  • Kansere karşı önleyici özelliğe sahiptir: Çiğ kajunun kansere karşı koruyucu özellikleri olduğu bilinmektedir. Çiğ kaju bünyesinde kanser hastalıklarını etkisiz hale getirebilecek flavonollar içermektedir. Flavonların yanı sıra kolon kanserini önlemede etkili olan ve kişiye kolon kanserine karşı koruyan bakır açısından oldukça zengin olan çiğ kaju vücudu tehlikeli birçok hastalıktan korumaktadır.
  • Kişide kalp sağlığını korumaktadır: Kaju fıstığının işlenmiş olanı bile diğer kuru yemişlere göre daha az yağ oranı içermektedir. Çiğ kaju ise işlenmemiş olduğu için bünyesinde bulundurduğu değerlerle kişide kalp sağlığını korumaktadır. Kişideki kolesterole etki etmez ve içeriğinde bulundurduğu antioksidan ile kalp sağlığını korumaktadır.
  • Yüksek tansiyonu olanlara önerilmektedir: Çiğ kajunun magnezyum açısından zengin olması kan basıncı sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Çiğ kaju kan basıncını düzenleyerek yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır.
  • Saç dökülmelerine karşı koruyucudur: Çiğ kajunun bünyesinde bulundurduğu bakır saç sağlığı açısından da çok önemlidir. Vücutta bakır eksikliği saçların dökülmesinde büyük rol oynamaktadır. Çiğ kajuyu düzenli bir şekilde tüketmek saç sağlığını korumak adına fayda sağlayacaktır. Saçlarda dökülmeyi durdurmanın yanı sıra saçlarda renk koyulaşmasında da faydalı olmaktadır.
  • Sağlıklı dişler ve kemikler için mutlaktır: Çiğ kaju magnezyum ve kalsiyum açısından da zengindir. Magnezyum vücutta kemik sağlığı açısından kaju kemikleri, dişleri gereklidir. Dolayısıyla çiğ kaju çocukların kemik gelişimi yaşlarında tüketmeleri gereken atıştırmalıklardan biridir. Kişilerde yaşlılık döneminde kemiklerle ilgili bir problem olduğunda yine çiğ kaju tüketilmesi önerilmektedir.
  • Sinir sağlığı için gereklidir: Magnezyum insanlarda damarları ve kasları rahatlatmaktadır. Çiğ kajuda bulunan magnezyum damar ve kasların rahatlamasında fayda sağlamaktadır.
  • Safra taşlarının azalmasında etkilidir: Kişide çiğ kaju tüketimi düzenli denebilecek derecede ise safra kesesi taşı oluşması riski azalmaktadır. Çiğ kaju kişilerde safra taşı riskini %25 oranında azaltmaktadır.
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır: Çiğ kaju kilo aldırmaz. Tuz ve ağ oranı bulunmadığı için vücuda fayda sağlar kilo aldırmaz ve vücutta bulunan fazla kiloları vermekte yardımcı olur.
  • Antioksidan özelliği taşımaktadır: Çiğ kaju, magnezyum selenyum ve bakır olmak üzere oldukça kaliteli mineraller içermektedir. Çiğ kaju bundan dolayı antioksidan içermektedir. Antioksidan içeren besinler vücutta genel olarak sağlığa fayda sağlamaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaju Fıstığının Faydaları?

Kaju Fıstığının Faydaları?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaju Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kaju Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kaju Peyniri Tarifi ve Malzemeleri

Kaju Peyniri Tarifi ve Malzemeleri

Kaju Elması Türleri ve Özellikleri

Kaju Elması Türleri ve Özellikleri

Çiğ Kaju Kaç Kalori?

Çiğ Kaju Kaç Kalori?

Hamilelikte Kaju Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kaju Yemenin Faydaları Nelerdir?