Kaju Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Kaju Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaju

Kaju, sakız ağacıgiller familyasından bir tropikal iklim bitkisidir. Kaju, Brezilya'da yetiştirilen ve Portekizliler tarafından dünyaya tanıtılmış bir bitkidir. En fazla bulunduğu yer Ekvator’dur. 16. yüzyılda Portekizliler, Brezilya'da kaju ağacını keşfetmiş ve tohumlarını Batı Afrika kıyılarına taşıyarak burada da yetiştirmişlerdir. Kaju ağacının gelişmesi için yağışlı ve nemli iklimler oldukça elverişlidir. Bu nedenle, kaju ağacı Batı Afrika kıyılarında kolayca gelişip yayılmıştır. Afrika'da Gabon, Angola, Namibya, Mozambik, Kenya ve Tanzanya'da da yetiştirilmektedir. Brezilya ve Afrika'nın dışında Hindistan'da da kaju yetişir. Günümüzde, dünyadaki en büyük kaju üreticisi ve ihracatçısı Hindistan'da bulunan Kerala Kaju Birliği'dir. Brezilya ikinci, Afrika ise üçüncü sırada yer alır. Hindistan'da toplama zamanı Mayıs, Brezilya'da ise Ekim ayıdır. Kaju meyvesi çabuk çürüdüğünden ekonomik değere sahip değildir. Kaju fıstığının diğer fıstık çeşitlerinden daha pahalı olmasının nedenlerinden biri, her iklimde yetiştirilememesi ve her kaju elmasından sadece bir tane kaju fıstığı elde edilmesidir. Toplanan kaju elmalarından çekirdekleri ayıklanarak üzerindeki kabuk çıkarılıp atılır ve kavrularak yenir. Dünyadaki en büyük kaju ağacı Brezilya'da, Parnamirim şehrinde bulunur. Kaju, vücudumuza ve sağlığımıza oldukça faydalı olan bir yiyecektir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır.

Kaju, vücudun işlevini yerine getirmesi bakımından oldukça önemli olan antioksidanlar, mineraller ve vitaminler bulundurur. Kajunun içeriğinde C, E, K vitaminleri, B6 ve B12 vitaminleri bulunur. Fosfor ve potasyum açısından zengin olan kaju, içinde magnezyum ve demir gibi mineralleri de bulundurur. Bu mineraller ve vitaminler ile sağlığa birçok faydası vardır. Şimdi bu faydalara bakalım.

Kaju Fıstığının Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğinde bulunan magnezyum minerali sayesinde kaju, kalp atışlarını normale döndürür ve sinir dokusunda oluşan hasarları onarır. Böylelikle regl döneminde yaşanan gerginlik ve sancılar azalır ve rahat bir regl dönemi geçirmenizi sağlar.
 • Doymamış yağ asitleri içeren kaju, omega-6 yağını bulundurur. Bu yağ, kalp sağlığını korur.
 • Çinko minerali bulunduran kaju, erkek üreme hücresi olan spermlerin artmasını sağlar. Bununla beraber vücut direncinin de artmasına yardımcı olur.
 • Yağlı gıda olarak bilinse de diğer fıstık çeşitlerine göre çok daha az yağ içerir ve kuruyemişler arasında tüketime uygun olup kilo almanızı engeller. Uzun süre tokluk vererek az yemenize ve kilo vermenize yardımcı olur.
 • Kaju, içerisinde fazla miktarda fosfor bulundurur. Böylelikle kemik ve dişlerinizin gelişimi için sıklıkla tüketilmelidir.
 • Saçlarınız için de kaju oldukça faydalıdır. İçerisindeki mineraller sayesinde saç dökülmesine neden olan eksiklikleri doldurur ve saçların dökülmesini önler. Bununla beraber saçların beyazlama sürecini yavaşlatır.
 • Kajunun içerdiği zengin miktardaki içerik genel sağlık açısından oldukça faydalıdır, bunun yanında kanseri önleyici özelliklere sahiptir. Kalp sağlığına iyi gelmesi ile kaju fıstığı, tansiyon sorunları için de oldukça etkilidir.
 • Sağlık uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre kajunun saç ve cilt sağlığı için faydaları çoktur. Bunun yanında sinir ve ruh sağlığı açısından faydalı olan bileşenler içerir. Kaju ayrıca sindirim sistemine de faydalıdır.
 • Kanseri önlemeye yardımcı olur. Kaju fıstığı, kanser hücreleri ve tümörleri etkisizleştiren maddeler içerir. Bunun yanında kolon kanserine karşı koruyucu maddeler bulundurur. Bu da kajunun en önemli faydalarından biridir.
 • Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Kaju fıstığı, diğer fındıklara oranla çok daha düşük yağ içerir ve bu özelliğinden dolayı kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Kolesterolü kötü etkilemez ve antioksidan özelliğinden dolayı kalp sağlığını destekler.
 • Kaju fıstığının içinde fazla miktarda magnezyum bulunması kan basıncı sağlığı açısından önemlidir. Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olarak kalbi korur.

Kaju Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Cilt dokularını güçlendirmeye yardımcı olur ve cildin pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Saç dökülen bölgelere kaju fıstığı yağı sürülerek saçların tekrar çıkması sağlanır.
 • Cilt gözeneklerini temizler ve cildin nefes almasını sağlar.
 • Kuru ciltleri nemlendirmeye yardımcı olur.
 • Saçlarda oluşan kepek sorununu gidermede etkilidir.
 • Kaju yağı, içerisinde bulunan E vitamini ile mantar enfeksiyonuna karşı savaşır.
 • Kaju yağı, sivilcelerin üzerine sürülerek sivilcelerin kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Kaju Fıstığı ve Yağı Hangi Durumlarda Zararlıdır?

 • Gebelik döneminde kontrollü olarak yenilmelidir.
 • Kan şekeri üzerinde etkili olduğu için ameliyat öncelerinde tüketmemek gerekir.
 • Şeker hastalarının fazla tüketmemesi gerekir.
 • Alerjisi olan kimseler tüketmemelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaju Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Kaju Sosu Tarifi ve Malzemeleri

İlginizi Çekebilir

Kaju Kaç Kalori?

Kaju Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaju Çerezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaju Çerezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaju Nasıl Yetişir?

Kaju Nasıl Yetişir?

Kaju Fıstığı Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kaju Fıstığı Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kaju Meyvesi Türleri ve Özellikleri

Kaju Meyvesi Türleri ve Özellikleri

Kaju Baharatı Tarifi ve Malzemeleri

Kaju Baharatı Tarifi ve Malzemeleri