Kaju Meyvesi Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kaju Meyvesi Türleri ve Özellikleri

Kaju meyvesi; tropikal bir meyve olan kaju, Brezilya bölgesinde ve Ekvatora yakın olan bölgelerde yetir. Kaju meyvesi çürümeye hemen müsait olduğundan olgunlaşması kısa sürer. Kaju meyvesi, fıstık çeşitlerinin devamı olarak bilinir. Kuru fasulye şeklinde olan kaju meyvesi tadı mükemmeldir. Kaju meyvesi her iklim ve bölgede yetişemediğinden, pahalı ve özel bir meyvedir. Kaju meyvesi, olgunlaştığında elma görünümlü kabından çıkartılarak ayıklanır. Kaju meyvesi soğuğa karşı dayanıklı bir meyve değildir. Kaju meyvesi, muhteşem tadı dışında mükemmel bir besleyici olarak bilinir. Her türlü hastalıklara iyi gelen kaju meyvesi, ilaç değerinde şifalı bir meyvedir. Görünüm olarak kaju içindeki elmasıyla dolmalık biberi anımsatır. Kuraklığa dayanıklı olan kaju özellikle Hindistan da ve Brezilya gibi ülkelerde çok fazla yetiştirilir. Kaju meyvesi, özellikle çocuklar tarafından tercih edilen bir meyvedir. Çocuklar için faydalı olan kaju meyvesi içerisinde birçok vitamin ve mineraller vardır. Hastalıklara karşı koruyup, güç ve kuvvet veren kaju meyvesi, mutlaka her gün 1 porsiyon tüketilmesi gereken meyvelerdendir.

Kaju meyvesi faydaları nelerdir?

Kaju meyvesi, sindirim sistemi için faydalı olan bir meyvedir. Sindirim sisteminde düzen sağlayarak mide asidine iyi gelen kaju meyvesi mide dostudur. Kaju meyvesi içerdiği, C, K, E Vitaminleri sayesinde diş ağrılarını ortadan kaldırarak, ağız ve diş eti için mucizedir. Kaju meyvesi içerdiği C vitamini sayesinde vücut direncini sağlar ve soğuk algınlığı, grip ve boğaz enfeksiyonuna karşı vücudu korur. Kaju meyvesinde bulunan yüksek potasyum sayesinde, hamilelikte bebek için gerekli olan mineraller sağlanarak anne ve bebek için gerekli olan vitaminlerin tamamlanması sağlanır. Kaju meyvesi kansere karşı vücudu korur. İnsan vücudu için önemli olan kaju meyvesinin günde 1 porsiyon tüketilmesinde fayda vardır.

Kalp ve damar sağlığı için önemli olan kaju meyvesi, düşük yağ içerdiğinden kolesterole etki etmez ve denge de durmasını sağlar. Kaju meyvesi, içerdiği K vitamini ve yüksek mineralden dolayı kemik gelişimini hızlandırır. Kemik sağlığı için önemli olan kaju meyvesinin özellikle ergenlik dönemindeki çocuklara yedirilmesi gerekir. Kaju meyvesi, saç dökülmesini önler ve saçları gürleştirir. Kaju meyvesi güzellik ürünü olarak bilinir. Cilde faydalı olan kaju meyvesi, cilde parlaklık verir ve yüzde olan çillerin geçmesini sağlar. Kaju meyvesi içerdiği kalsiyum, magnezyum ve vitaminler sayesinde vücudun dinç olmasını sağlar.

Uyku düzeni sağlayan kaju meyvesi uyumadan önce tüketildiğinde uyku sorununu çözerek, kesintisiz uyku sağlar. Kaju meyvesi el ve ayakta olan tırnak çatlamasını önler. İçerdiği yüksek vitamin ve minerallerden dolayı tırnak çatlaması olmamasını sağlar. Ağız kokusunu ortadan kaldıran kaju, sabah kahvaltıdan önce tüketilirse gün içerisinde ağız kokusu olmasını ortadan kaldırarak, rahatlık ve ferahlık sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaju Baharatı Tarifi ve Malzemeleri

Kaju Baharatı Tarifi ve Malzemeleri

Hamilelikte Kaju Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kaju Yemenin Faydaları Nelerdir?

Kaju Fıstığı Kalori?

Kaju Fıstığı Kalori?

Kaju Kaç Kalori?

Kaju Kaç Kalori?

Kaju Tohumu Türleri ve Özellikleri

Kaju Tohumu Türleri ve Özellikleri