Kaju Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kaju Protein Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaju protein: Kaju kuruyemiştir, genel anlamda sağlık açısından birçok etkisi vardır. Besin bakımından birçok etkisi bulunur. Kaju fıstığı yer fıstığı olarak da bilinir. Kaju fıstığı atıştırmak açlığı geciktirir, diyet yapanlara da yardımcı olur. Açlık hissettiğiniz zamanlarda çay ve kahve gibi sıcak içeceklerin yanında kaju atıştırmak iyi olur, çünkü tok tutma özelliği vardır. Ama fazla yememeliyiz.

Kaju protein: Kaju fıstığının içeriği. En iyi bakır içeren kuru yemişlerden biridir günde bir avuç kaju yenildiğinde o günlük bakır ihtiyacımızın %38'ini karşılamış oluruz. Kaju da bulunan triptofan mutluluk hissi veren bir amino asittir, bunun yanı sıra içerisinde bulunan magnezyum kan basıncının düzelmesinde, kalp kasının çalışmasında, kasların gevşemesinde ve sinir iletiminde de etkisi vardır. Kaju içerisinde bulunan çiko çocukların büyüme ve gelişmelerine de çok etki eder, bedene zararı olan serbest radikallere kaşı vücudu savunur. Özellikle bağışıklık sisteminin korunmasında etkisi olan selenyum mineralini de içerir, bunun yanı sıra içerdiği yağ çeşidinin %, 75'nin tekli doymamış yağ asidi içermesi sebebi ile çok daha faydalıdır. Kaju fıstığının kalorisi de ceviz kadar fazladır. İngiltere'de çocuklara ilk birkaç yıl verilmemesi önerilmiştir.

Kaju protein: Kajunun faydaları çinko içerdiğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir, gelişmeyi, büyümeye de olumlu etkisi vardır. Bunun yanı sıra da gribe karşı koruyucu bir etkisi vardır. İçerdiği minerallerden magnezyum 276 mg/100 gr sinir ile kemikleri besler, kalp atışını düzeltir, kasların düzgün çalışmasını sağlar. Kansızlığın yol açtığı halsizlik ve yorgunluk genellikle çocuklarda bir de hamileler de görülen d vitamini eksikliğini de gidermeye kaju fıstığının çok büyük etkisi vardır. İçerdiği selenyum ile bedeni birçok hastalıklardan korur, kansere karşı bedeni güçlendirir, şeker hastalığının gelişimini engeller. İçerisinde olan potasyum siroz tedavisinde, böbrek hastalıkların da hepatit, kalp yetmezliği ve tansiyon düşürmeye de birçok etkisi olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaju Fıstığının Faydaları?

Kaju Fıstığının Faydaları?

Kaju Nasıl Yetişir?

Kaju Nasıl Yetişir?

İlginizi Çekebilir

Kaju Besin Değeri?

Kaju Besin Değeri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaju Fıstığı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaju Fıstığı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaju Fıstığı Kalori?

Kaju Fıstığı Kalori?

Çiğ Kaju Kaç Kalori?

Çiğ Kaju Kaç Kalori?

Türkiyede Kaju Yetiştiriciliği

Türkiyede Kaju Yetiştiriciliği

Hamilelikte Kaju Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kaju Yemenin Faydaları Nelerdir?