Kaju Fıstığı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Kaju Fıstığı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaju Fıstığı

Kaju fıstığı, Anacardiaceae (Sakızgiller) familyasından bir bitki olarak yetişmektedir ve oldukça sevilen bir lezzettir. İlk olarak Brezilya tarafından dünyaya tanıtılmış ve kısa sürede dünya lezzetleri arasına girmiştir. Tüm ülkelerde çerez tüketiminde en üst sıralarda yer almaktadır. Kaju fıstığı, besin değeri açısından oldukça yüksektir. Besin değeri yanı sıra kalori bakımından da yüksek bir besindir. Bu nedenle, fazla kilosu bulunanlar ve diyet yapanların mümkün olduğunca az tüketmesi kilo vermeleri açısından faydalı olacaktır. Kaju fıstığı, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini ve B12 vitamini içermektedir. Ayrıca içeriğinde bol miktarda bakır bulundurmaktadır. Kaju fıstığı, bakır özelliği ile vücutta bulunan birçok problemi giderebilmektedir. Kaju fıstığı, B1, E vitamini, potasyum, magnezyum ve fosfor mineralleri barındırmaktadır. Kalori ve yağ içeriği yüksek olduğu için dozunda tüketilmesi önerilmektedir.

Kaju Fıstığının Faydaları Nelerdir?

  • Yüksek Tansiyonu Düşürür: İçerdiği magnezyum sayesinde kan basıncı sağlığı açısından kişiye fayda sağlamaktadır.
  • Kalp Sağlığını Korur: Kaju fıstığı, diğer fıstıklara oranla daha az yağ oranına sahiptir. Kolesterole etki etmez ve antioksidan içerdiğinden dolayı kalp sağlığına iyi gelmektedir.
  • Kanseri Önleyici Özelliğe Sahiptir: Kaju fıstığı, kanser hücrelerini ve tümörleri etkisiz hale getiren flavonollar içermektedir. İçerdiği yüksek miktardaki bakır, kişiyi kolon kanserine karşı korumaktadır.
  • Kemik Sağlığı İçin Faydalıdır: Kaju fıstığının magnezyum ve kalsiyum içermesi, kemikler için sağlamlaştırıcı madde içermektedir. Özellikle çocukların ve ergenlik döneminde olan gençlerin düzenli bir şekilde kaju fıstığı tüketmesi, yeni gelişen vücutta sağlıklı ve düzgün kemik yapısı oluşumunu sağlamaktadır.
  • Saç Sağlığına İyi Gelir: Kaju fıstığının içerdiği yüksek miktardaki bakır, saçların dökülmesini ve sağlıksız görünmesini engellemektedir.
  • Sinir Sistemine İyi Gelir: Kaju fıstığındaki magnezyum, damarları ve kasları rahatlatmaktadır. Damar ve kasların rahatlaması, kişi vücudunda da serbest ve rahat bir his vermektedir.
  • Antioksidan Özelliği İçerdiğinden Genel Vücut İçin Faydalıdır: Birçok hastalığın temel nedeni olan serbest radikallere karşı etkili olan kaju, serbest radikallerin verdiği zararları azaltmaktadır. Kaju fıstığı, bakır, magnezyum ve selenyum içermektedir. Kaju fıstığındaki besin değerleri, tüm vücut sağlığı açısından olumlu etkilere sahiptir.
  • Diş ve Diş Etleri Sağlığına İyi Gelir: Kaju fıstığının diş ve diş etlerinin güçlendirici mineraller içerdiği bilinmektedir. Düzenli bir şekilde kaju fıstığı tüketmek, dişlerde geç çürümeye fayda sağlar ve dişlere sağlamlık vermektedir.
  • Zararlı UV Işınlarına Karşı Koruma Sağlar: Makula dejenerasyonuna karşı ve zararlı UV ışınlarının etkilerine karşı vücudu koruma özelliğine sahiptir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Kaju Nasıl Yetişir?

Kaju Nasıl Yetişir?

Kaju Besin Değeri?

Kaju Besin Değeri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaju Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaju Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaju Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Kaju Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Çiğ Kaju Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çiğ Kaju Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kajun Baharat Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kajun Baharat Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaju Baharatı Tarifi ve Malzemeleri

Kaju Baharatı Tarifi ve Malzemeleri